„Кога да започне миенето на зъбите на бебето?
С пробива на първото зъбче е желателно родителите да започнат с измиването на зъбите на детето.
Оралната хигиена на детето трябва да започне още в първите месеци от раждането му. Трябва да се знае, че естеството на хранене при кърмачетата изисква много по-често почистване, тъй като всяко хранене се последва от сън. Това многократно увеличава риска от натрупване на зъбна плака. Липсата на установен механизъм на самопочистване или невъзможността от задействането му при заспиване подсигурява плакообразуване.
Желателно е вечер, след кърмене, устната лигавица да се почиства с марличка, напоена с вода. Почистват се небцето, бузите, подезичното пространство. Това се прави с цел предпазване от развитие на млечница. Това е гъбична инфекция при кърмачето, която засяга повърхностните епителни слоеве на оралната лигавица, при което се образуват белезникави налепи. Лигавицата изглежда като напръскана с мляко. Млечницата възниква безсимптомно, евентуално с малки бели точици по лигавицата на бебето. В последствие децата стават раздразнителни, сънят им е неспокоен, хранят се без желание, не търсят майчината гърда, появява се лош дъх в устата им. Телесната температура на бебета е от нормална до субфебрилна.
Още един съвет за предпазване от развитие на млечница е да давате на бебето вода след всяко кърмене. Нека кърменето завършва с прием на вода, за да може да се изплакне лигавицата от млечните остатъци.
Езикът е предпочитано място за кандида. Започва дифузен и болезнен еритематозен стоматит. Лигавицата е зачервена, суха, блестяща.
Не при всички бебета с първична колонизация на орална кандида се развива млечница. При повечето случаи candida остава като част от оралната резидентна микрофлора. Тя се поселва по време на раждане в устата на новороденото от родовите пътища на майката, от нейната слюнка или от персонала в родилното отделение.
Почистването на зъбите трябва да започне веднага след пробива им. В началото това може да се случва със силиконов накрайник, без паста за зъби. След това силиконовият накрайник може да се замени с четка за зъби за млечни зъбки. На пазара са обозначени по следния начин: „0+“, „0-3 г“. Може да бъде включена паста за зъби без флуор. Пастата за зъби, която се слага на четката е малко количество, колкото грахово зърно.
Флуорната паста за зъби се въвежда, когато детето има умение за плюене, поради риск от предозиране с флуор. Това рядко се случва преди 3-годишна възраст. Пастата с флуор може да бъде въведена и от специалист по детска дентална медицина, по преценка и изготвена профилактична програма за съответното дете.
След 9-тия месец за контрол на зъбите майката трябва да прилага техниката „повдигане на горна устна“. Това позволява регулярно наблюдение на букалните повърхности на горните резци. Трябва да се следи за всяка най-ранна промяна в цвета и грапавостта на емайла.
Първото връчване на четка за зъби трябва да стане към края на първата година. На детето трябва да се даде пример от родителите какво се прави с четката и как трябва да се мият зъбите. Хубаво е да взимате детето сутрин и вечер с вас в банята, за да вижда как миете зъбите си. Това е периодът, в който те копират всичко, което правят възрастните. Изградете този навик още в този момент.
Продължителността на почистването трябва да се увеличава с възрастта и да се стимулират правилни движения. Почистването на зъбите трябва да стане ритуал сутрин и вечер след последния прием на храна и преди лягане. Желателно е да се съчетава вечерното къпане с измиване на зъбите, за да се създаде стабилен навик у детето.
Не забравяйте да заведете детето си при детски дентален лекар преди първия рожден ден. Профилактичните прегледи са важни, съществени са в моделиране поведението на детето и в превенцията на кариес на ранното детство. Бъдете отговорни и мотивирани за доброто орално и общо здраве на децата си!
Последни коментари