СТОМАТОЛОГИЧНА КЛИНИКА DENT LEADERS

Пон - Пет : 9:00 - 20:00

Какви усложнения могат да настъпят след поставяне на имплант?


Имплантът се използва, за да замести липсващ зъб в устната кухина. Най-използваните импланти са с титан в състава си и се прилагат като заместващи корена на липсващия зъб. Имплантите се поставят в костта и изпълняват ролята на зъб.

Постоперативните усложнения след поставяне на имплант могат да бъдат ранни и късни. Най-честите усложнения се дължат на лошата орална хигиена и се свързват с натрупване на плака в устната кухина.

1.

Ранните постоперативни усложнения са: постоперативна инфекция, болка, дехисценция на покрит имплант.

Постоперативна инфекция
Тя може да обхване само меките тъкани покриващи имплантата или обхваща костта и периимплантатните тъкани, намиращи се в процес на регенерация.

Причини за постоперативната инфекция могат да бъдат по съседство от неизлекуван възпалителен процес на пародонта на остатъчното съзъбие, разхлабен покривен винт или гингивоформер, зъбна плака, неспазване на асептиката по време на операция.

Симптомите могат да варират от оскъдна ексудация с фистулизиране до болка, оток, зачервяване, оформяне на гнойна колекция в тъканите около имплантата или дори загуба на имплантата.

Болка
Болката може да бъде симптом от засягане на разположен в близост анатомичен обект било то съдово-нервен сноп или зъб, или симптом за възпалителен процес около имплантата. Възпалението може да бъде резултат от инфекция или термична травма – прегряване на костта по време на поставяне на импланта.

2.

Късните постоперативни усложнения могат да бъдат периимплантатен мукозит, периимплантатит, резорбция, разхлабване или счупване на надстройката или самия имплант, естетични усложнения.

Основната причина за провала на вече остеоинтегриран имплант са плаковоиндуцираните биологични усложнения като периимплантатен мукозит и периимплантит.

Периимплантатният мукозит е обратим плаковоиндуциран възпалителен процес на меките тъкани около имплантата. Докато периимплантитът е плаковоиндуцирано възпаление на меките тъкани около имплантата, съпроводено със загуба на периимплантатна кост.

Периимплнататният мукозит се проявява с кървене при сондиране, ексудация, оток и зачервяване на периимплантатните меки тъкани. Трябва да се подчертае, че в голяма част от случаите описаните симптоми са по-вяло проявени в сравнение със симптомите на аналогичните възпалителни процеси, протичащи около естествените зъби. Като вероятна причина за тази разлика може да се посочи липсата на периодонциум около имплантата, произлизащите от него кръвоносни съдове и разликата в трофиката на периимплантатните тъкани, дължаща се на това.

От своя страна вялата симптоматика на периимплантатните плаковоиндуцирани възпалителни процеси като по-оскъдно кървене при сондиране, по-оскъдна ексудация, вяло зачервяване и оток могат да заблудят клинициста за тежестта на протичащия процес.

Подвижността на имплантата не е надежден диагностичен белег, тъй като обикновено тя се появява непосредствено преди загуба на имплантата. Загубата на периимплантатната кост е свързана със загуба на имплантата.

Трябва да се знае, че е важно да се поддържа добра орална хигиена, да се посещава редовно денталния кабинет за професионално почистване на имплантата, както и избор на добър екип за провеждане на манипулацията по поставяне на имплантат. При изпълняване на тези условия, намалява рискът от загуба на имплантат. Колкото повече усилия се полагат за поддържане на добра орална хигиена, толкова по-дълго време имплантатът ще изпълнява своята функция в устната кухина.

НОВО В ДЕНТ ЛИДЕРС

Здравейте приятели!!!
За ваше удобство дентална клиника „Дент Лидер“ вече разполага с последно поколение рентгенов кугел и интраорален сензор от висок клас.

гр. София , ул.Зайчар 163 А

телефон за записване на час : 0877 34 99 64

Какво представляват денталните импланти?

В хирургията под имплантат се разбира предмет с определена форма, изготвен от небиологичен материал, който се въвежда в организма, за да изпълнява определени функции за продължителен период от време.

Имплантатът се използва, за да замести липсващ зъб в устната кухина. Най-използваните импланти са с титан в състава си и се прилагат като заместващи корена на липсващия зъб. Имплантите се поставят в костта и изпълняват ролята на зъб.

Безопасни ли са имплантатите и колко време могат да престоят в устата?

Имплантите са безопасни, когато са поставени от специалист, с предварително анализирано работно поле и добра техника на изпълнение. Може да се каже, че един остеоинтегриран имплантат, може да престои дълго време в устата, точно както един естествен зъб. Но, разбира се, имплантатът също има нужда от поддръжка, както от страна на денталния специалист, така и от добрата устна хигиена на пациента.

Колкото повече грижа полагате за имплантите си, толкова по-дълго и безпроблемно те ще изпълняват своята функция в устната кухина.

Когато имплантатът не е поставен добре, оралната хигиена е лоша, не се посещава дентален кабинет с години, имплантатът ще бъде отхвърлен от костта. Наблюдават се симптоми като възпаление на венеца, кървене, болезненост, ексудация, общо неразположение. Всички тези симптоми могат да се наблюдават и при естествени зъби, но при имплантати те се развиват много по-бързо и крайният резултат е експлантация.

Винаги ли имплантите могат да заместят липсващ зъб?

Това зависи от състоянието на костта. Денталният специалист е този, който ще проведе редица изследвания – клинични и лабораторни, за да прецени дали е възможно поставяне на имплантат в устната кухина. Когато костта е с недостатъчно количество и има показания за поставяне на костозаместващо вещество, това може да се промени.

Има ли болка при поставяне на имплантат?

Поставянето на имплантат понякога е по-лека манипулация от ваденето на зъб и често се извършва под локална анестезия. Няма да усетите никаква болка по време на манипулацията, но след преминаване действието на анестезията, е възможно да усещате дискомфорт и болка. Вашият дентален лекар ще Ви даде рецепта за медикаменти, които могат да намалят болките.

Общата анестезия се прилага при по-обемни и по-сложни манипулации за поставяне на импланти.

Какво се случва след поставяне на имплантат?

След като имплантатът е поставен на мястото си е необходимо време, за да се остеоинтегрира. Това е процес, при който костта прораства около имплантата и става възможно натоварването му с протетична конструкция след това. Този процес отнема няколко месеца.

Ако имате няколко липсващи зъба, могат да се поставят временни конструкции, за да не изпитвате дискомфорт в храненето и общуването.

Трудна ли е поддръжката на имплантат и как да го почиствате?

Поддръжката не е трудна, но изисква редовна и добра орална хигиена, както и често посещение за професионално почистване в денталния кабинет. Колкото по-добре се грижите за имплантатът си, толкова по-дълго той ще изпълнява функциите си.

Денталният специалист ще Ви даде съвети и насоки как да се грижите и да почиствате имплантите си.

Изискванията за домашен режим трябва да бъдат демонстрирани на пациента преди да започне лечението. Осигуряване на добра орална хигиена се свързва със способността на пациента да премахва плаката от останалите естествени зъби. Препоръчва се употребата на подходящи зъбни четки и копринени конци за почистване на ретенционните места около зъбите. Разтворите за плакнене също се препоръчват. Те се използват както за импланти, така и за естествените зъби. Целта е една – премахване на плаката. Подходящи са хлорхексидина и други антимикробни агенти.

Как да се грижим за протезните конструкции в устата си?


Очаква се до 2050 г. хората над 60 години да бъдат 2 билиона. Колкото по-възрастни ставаме, толкова по-голяма нужда имаме от протезни конструкции. Било то коронки, мостове, частични или цели протези, имплантатни възстановявания.

Увеличаването на нуждата от протезни конструкции, увеличава и необходимостта от поддържането на добра орална хигиена.

Има данни, че при пациенти, при които протезните конструкции се носят прекалено дълго време, без да се свалят и почистват, рискът за развитие на пневмония се увеличава значително. Това са случаи с много възрастни пациенти, чиято имунна система е отслабена.

Защо е важна грижата за протезните конструкции?
• По протезните конструкции също се образува плака, не само по естествените зъби;
• Когато не поддържаме протезната конструкция, по нея се натрупва зъбен камък;
• Липсата на поддръжка и грижа за мостовете и протезите води до лоша орална хигиена, дори до проблеми с общото здраве;
• Лошата поддръжка и лошата орална хигиена, може да доведе до орални проблеми като развитие на кандидоза, стоматит в устната кухина;
• За да се запази протезната конструкция за по-дълго време и да изпълнява правилно функцията си в устата, нужна е поддръжка и добра орална хигиена.

Как да се грижим за протезите си?
1. Протезите трябва да се измиват с вода, мека четка и ароматен сапун сутрин, след закуска и вечер след вечеря, преди лягане. Добре е, ако това се прави и на и обяд, но е по-трудно при пациенти, които работят и ползват адхезив за залепването им;
2. Желателно е да спите с протезите си, докато свикнете с тях. Ако не спите с тях, измийте ги с вода, четка и сапун, а 2-3 пъти седмично е желателно да ползвате и таблетки за почистване;
3. Хората, страдащи от стоматит, не бива да спят с протезите си. За тях е желателно да оставят нощем протезите в чаша с таблетка за дезинфекция или просто в чаша вода след предварителното им механично измиване;
4. Всички пациенти, които носят подвижни, снемаеми протезни конструкции, трябва редовно да посещават денталния си лекар за контролни прегледи.

В ежедневието навлизат все повече протезните конструкции върху имплантати. При тях грижата за имплантатите и протезите е отговорност както на лекаря, така и на пациента.

Превенцията на възпалителните промени около импланта изисква непрекъснат контрол на плаката. Уменията и навиците на пациента могат и трябва да се модифицират под контрола на денталния лекар за постигане на оптимална хигиена на имплантатите и конструкциите.

Важно изискване е имплантатното възстановяване в областта на гингивалния сулкус да се почиства околовръстно от всички страни. Съвременната дентална медицина предлага богат арсенал от средства за тази цел – ръчни и електрически четки с различна големина на главата и вид на почистващите снопчета, зъбни конци и интердентални приспособления. Препоръчва се химичен контрол на плаката с готови препарати, съдържащи хлорхексидин и/или цитилпиридинов хлорид.

Професионалното отстраняване на бактериалната плака се извършва от лекаря по дентална медицина на определени интервали от време, в зависимост от динамиката на натрупване на плаката и възможността на пациента ефективно да поддържа орална хигиена.

Задължително се полагат необходимите грижи за контрол на плаката и пародонтална профилактика в областите със запазено естествено съзъбие.

Важна е ежедневната добра орална хигиена, грижа за оралната лигавица, за естествените зъби, за протезните конструкции и за имплантатните възстановявания.

Кариес на ранното детство – основни причини за развитието му!!!

Кариесът на ранното детство е най-честото хронично заболяване в детска възраст. Под кариес на ранното детство се разбира кариозен процес, който възниква в устата на децата от 1- до 3-годишна възраст и обхваща временните (млечни) зъбки. Други имена, използвани в миналото за това хронично заболяване са: „синдром на биберона с мед“, „биберонен кариес“, „кърмачески кариес“, „синдром на нощното кърмене“, „лабиален кариес“.

Характеризира се с прогресиращо и изключително бързо развитие. В началото обхваща циркулярно шийките на детските зъбчета. Кариозният процес е активен и постепенно се обхващат и останалите зъби след техния пробив. През третата година от живота на детето, процесът засяга дъвкателните повърхности на моларите и страничните повърхности, при наличие на контакт.

За да се развие кариозен процес, който да доведе до поява на кариозни лезии по зъбните повърхности, е необходимо присъствието на една от 4-те основни причини:
1. Емайл, който да не е достатъчно резистентен;
2. Микроорганизми;
3. Въглехидрати;
4. Време, за да се прояви силата на процеса.
Емайл

Пробивът на първите зъбки в устата на бебето става между 5-6 месец след раждането. Емайлът на временните зъби е по-слабо минерализиран от този на постоянните зъби, което ги прави по-слабо устойчиви към развиващ се кариозен процес.

Микроорганизми

С раждането устата на детето е стерилна и първото поселване на микроорганизми започва с родилния акт. Постепенно започва заселване на оралната среда с микроорганизми, които идват от външната среда – въздуха, храната, водата, от контакта с майката или отглеждащите детето.

За заселване на кариесогенни микроорганизми, каквито са Streptococcus mutans, са необходими 2 условия – да има пробили временни зъби и да има източник на инфекция.

Предаването на Streptococcus mutans се осъществява посредством слюнката. Необходима е минимална доза микроорганизми, както и често повтарящи се инокулации за имплантирането им в устната кухина на детето. Счита се, че източникът на Streptococcus mutans за бебето е обикновено неговата майка. Наблюдава се строга зависимост между количеството на тези кариесогенни микроорганизми в слюнчените проби на майки и съответно на техните деца.

Високите нива на Streptococcus mutans при майките влияят силно върху инфектирането на децата.

Въглехидрати

В кърмаческа възраст децата се хранят с мляко-кърма или адаптирано мляко при смесено или изкуствено хранене. И в двата случая въглехидратите присъстват в млякото, тъй като са основен енергиен източник. Всички деца се хранят с мляко, но само някои развиват кариес на ранното детство.

Установено е, че храните с ниско съдържание на желязо са по-кариогенни от останалите.

Храните, съдържащи захароза, показват също по-голяма кариогенност в сравнение с лактозосъдържащите.

Има голяма връзка между високата честота на консумация на захарни изделия в течна или твърда консистенция, особено през нощта и кариес на ранното детство.

Времето

Времето е необходимо за пълното развитие на кариозния процес.

Зъбни дисплазии

Всички наследствени и вродени зъбни дисплазии могат да бъдат предпоставка за бързо кариозно разрушаване на временните зъби. Хипоплазиите създават ретенционни места по емайла на зъбите, които улесняват плакообразуването и ускоряват разрушаването.

Хипоминерализациите на емайла довеждат до намалена резистентност, която е предпоставка за бързо комплексно действие на останалите фактори.

Общи хронични заболявания

Всички хронични заболявания, започнали в детството, които са свързани с качествата на слюнката, изискват специален хранителен режим или лекарства, намаляващи общата и локалната резистентност. Те увеличават риска от развитие на кариес на ранното детство.

Как да се грижим за протезните конструкции в устата си?

Очаква се до 2050 г. хората над 60 години да бъдат 2 билиона. Колкото по-възрастни ставаме, толкова по-голяма нужда имаме от протезни конструкции. Било то коронки, мостове, частични или цели протези, имплантатни възстановявания.

Увеличаването на нуждата от протезни конструкции, увеличава и необходимостта от поддържането на добра орална хигиена.

Има данни, че при пациенти, при които протезните конструкции се носят прекалено дълго време, без да се свалят и почистват, рискът за развитие на пневмония се увеличава значително. Това са случаи с много възрастни пациенти, чиято имунна система е отслабена.

Защо е важна грижата за протезните конструкции?
• По протезните конструкции също се образува плака, не само по естествените зъби;
• Когато не поддържаме протезната конструкция, по нея се натрупва зъбен камък;
• Липсата на поддръжка и грижа за мостовете и протезите води до лоша орална хигиена, дори до проблеми с общото здраве;
• Лошата поддръжка и лошата орална хигиена, може да доведе до орални проблеми като развитие на кандидоза, стоматит в устната кухина;
• За да се запази протезната конструкция за по-дълго време и да изпълнява правилно функцията си в устата, нужна е поддръжка и добра орална хигиена.

Как да се грижим за протезите си?
1. Протезите трябва да се измиват с вода, мека четка и ароматен сапун сутрин, след закуска и вечер след вечеря, преди лягане. Добре е, ако това се прави и на и обяд, но е по-трудно при пациенти, които работят и ползват адхезив за залепването им;
2. Желателно е да спите с протезите си, докато свикнете с тях. Ако не спите с тях, измийте ги с вода, четка и сапун, а 2-3 пъти седмично е желателно да ползвате и таблетки за почистване;
3. Хората, страдащи от стоматит, не бива да спят с протезите си. За тях е желателно да оставят нощем протезите в чаша с таблетка за дезинфекция или просто в чаша вода след предварителното им механично измиване;
4. Всички пациенти, които носят подвижни, снемаеми протезни конструкции, трябва редовно да посещават денталния си лекар за контролни прегледи.

В ежедневието навлизат все повече протезните конструкции върху имплантати. При тях грижата за имплантатите и протезите е отговорност както на лекаря, така и на пациента.

Превенцията на възпалителните промени около импланта изисква непрекъснат контрол на плаката. Уменията и навиците на пациента могат и трябва да се модифицират под контрола на денталния лекар за постигане на оптимална хигиена на имплантатите и конструкциите.

Важно изискване е имплантатното възстановяване в областта на гингивалния сулкус да се почиства околовръстно от всички страни. Съвременната дентална медицина предлага богат арсенал от средства за тази цел – ръчни и електрически четки с различна големина на главата и вид на почистващите снопчета, зъбни конци и интердентални приспособления. Препоръчва се химичен контрол на плаката с готови препарати, съдържащи хлорхексидин и/или цитилпиридинов хлорид.

Професионалното отстраняване на бактериалната плака се извършва от лекаря по дентална медицина на определени интервали от време, в зависимост от динамиката на натрупване на плаката и възможността на пациента ефективно да поддържа орална хигиена.

Задължително се полагат необходимите грижи за контрол на плаката и пародонтална профилактика в областите със запазено естествено съзъбие.

Важна е ежедневната добра орална хигиена, грижа за оралната лигавица, за естествените зъби, за протезните конструкции и за имплантатните възстановявания.

Какво представлява кариесът?

Ежедневно в кабинетите идват пациенти, които задават един основен въпрос „Докторе, имам ли кариес“?

Обикновено хората при оглед в устата си намират или кафяво петно на някой зъб, или при употреба на студени и сладки храни и напитки са усетили някаква болка. Ужасът от зъболекар и звукът на стоматологичната машина именно се свързват с това заболяване.

Зъбният кариес е едно от най-разпространените заболявания на твърдите зъбни тъкани. Кариесът е и социално заболяване, обхваща икономически развитите страни поради употребата на по-голямо количество въглехидратна и полуфабрикатна (фабрично преработена) храна. При такава култура на хранене няма нужда от дълги дъвкателни цикли, за да бъде смляна храната, при което не се отделя достатъчно слюнка, която е един от естествените средства на организма за самопочистване.

Кариесът е бичът на съвременното развито общество. От него боледуват естествените зъби на хората от всички възрасти без значение на вида зъби (млечни, постоянни) пол, раса, обществено положение. В Световен мащаб приблизително 2,43 милиарда души (36 % от населението) имат кариеси на постоянните си зъби. Заболяването е най-често в развития свят и по-рядко срещано в развиващия се свят поради по-високото потреблението на проста захар.

Причината за развитие на кариес е разрушаване на твърдите тъкани (емайл, дентин и цимент) на зъба в резултат на дейността на бактерии. Дължи се на киселината, направена от хранителни остатъци или захар върху повърхността на зъбите. Простите захари в храните са основен източник на енергия на тези бактерии и поради това храна, богата на обикновена захар, е рисков фактор.

Симптомите при наличие на кариес могат да се проявят с болка и затруднение при хранене. Усложненията включват възпаление на тъканта около зъба, загуба на зъби и инфекция или образуване на абсцес.

Лечението на кариеса зависи от тежестта на увреждането.

Превенцията на зъбния кариес включва редовно почистване на зъбите, хранителен режим с ниско съдържание на захар и малки количества флуор. Препоръчително е използването на четка за зъби два пъти на ден и конци за зъби веднъж дневно. Флуорът може да бъде доставен чрез вода или паста за зъби.

Периодичните прегледи при вашият стоматолог спомагат за риска от бъдещи усложнения.
Запазете си час и вижте вашето състояние !!!

тел: 0877 34 99 64
адрес: Гр. София , ул.Зайчар 163а – зад гърба на „Двореца на децата“
„http://www.dent-leaders.com“

Причини и лечение на възпаление на венците! ( Гингивит )

Гингивит означава възпаление на венците
. Често се случва, защото на зъбите се натрупва плака или бактерии.
Гингивитът е недеструктивен тип пародонтоза, но нелекуваният гингивит може да прогресира до периодонтит. Това е по-сериозно и може да доведе до загуба на зъби.
Признаци на възпаление на венците са червените и подпухнали венци, които лесно кървят, когато човек измие зъбите си.
Гингивитът често отзвучава с добра хигиена на устната кухина, като например по-продължително и по-често миене на зъби, както и почистване с конец. Освен това антисептичната вода за уста може да помогне.
При леки случаи на възпаление на венците пациентите може дори да не знаят, че имат такива, защото симптомите са леки. Въпреки това условие трябва да се приемат нещата на сериозно и да се разгледа незабавно.
Видове
Съществуват две основни категории заболявания на венците:

Гингивална болест, предизвикана от дентална плака: Това може да бъде причинено от плака, системни фактори, лекарства или недохранване.
Гингивни поражения, предизвикани от плака: Това може да бъде причинено от специфична бактерия, вирус или гъбичка. То може да бъде причинено от генетични фактори, системни състояния (включително алергични реакции и някои заболявания), рани или реакции към чужди тела, като протези. Понякога няма конкретна причина.
Причини
Най-честата причина за възпаление на венците е натрупването на бактериална плака между и около зъбите. Плаката предизвиква имунен отговор, който на свой ред може да доведе до разрушаване на гингивата или венците. В крайна сметка може да доведе до допълнителни усложнения, включително загуба на зъби.

Зъбната плака е биофилм, който се натрупва естествено върху зъбите. Обикновено се образува от колонизиращи бактерии, които се опитват да се придържат към гладката повърхност на зъба.ези бактерии могат да помогнат за предпазване на устата от колонизацията на вредни микроорганизми, но зъбната плака може също да причини разпадане на зъбите и периодонтални проблеми като гингивит и хроничен периодонтит, инфекция на венците.

Когато плаката не се отстранява адекватно, тя може да се втвърди в камък, или зъбен камък, в основата на зъбите, близо до венците. Това е жълт цвят. Зъбният камък може да бъде отстранен само професионално.

Плака и зъбен камък в крайна сметка дразнят венците, причинявайки възпаление на венците около основата на зъбите. Това означава, че венците могат лесно да кървят.
Знаци и симптоми
При леки случаи на възпаление на венците може да няма дискомфорт или забележими симптоми.

Признаци и симптоми на възпаление на венците могат да включват:

яркочервени или лилави венци
нежни венци, които могат да бъдат болезнени на допир
кървене от венците при миене на зъби или с конци
лош дъх
възпаление или подуване на венците
оттеглящи се венци
меки венци
Лечение
Ако диагнозата се случи рано и ако лечението е бързо и правилно, гингивитът може да бъде успешно излекувана
Лечението включва грижа от стоматолог, както и последващи процедури, извършвани от пациента у дома.
Ние от „Дент Лидерс “ препоръчвам поне два пъти посещение при вашият стоматолог годишно.
Почистване на зъбният камък

Почиствайте зъбите поне два пъти на ден.
използвайте подходяща четка за зъби
Почиствайте зъбите с конец з поне веднъж на ден,
редовно изплаквайте устата с вода за уста

Какво представлява процедурата с AIR-FLOW

Air-flow е процедура, правеща се след почистване на зъбен камък. След почистването на зъбният камък с ултразвук зъбите се полират с четка и паста с лек абразив. След тези процедури се премината към използването на air-flow. Това е процедура, при която под действието на вода и сода под налягане се премахват останалите налепи и твърди частици от зъбите. Чрез тази процедура се достига до естественият цвят на зъбите без никакво увреждане на емайла. Зъбите стават гладки чисти и идеално полирани. Това е безболезнена процедура, чрез която се отстраняват и малки зъбни петънца предизвикани от кафе чай и вино. С нея можете бързо и лесно да видите естественият цвят и гладкост на вашите зъби.
Ние от „Дент Лидерс“ използваме най модерна техника , последно поколение , за най-добри резулати!!!
Само сега в цената на почистване на зъбен камък е включено и полирането с AIR-FLOW!!!

Телефон за записване : 0887 349964
гр. София , ул.Зайчар 163А – точно на гърба на „Двореца на Децата“!!!

Здравна Каса – Стоматологичен пакет услуги!

Здравната каса – какво ни дава тя?
Здравната каса в България не е много богата, но това е типично за всяка институция в страната. Все пак Касата се постарала да помисли за всички – за възрастните и за нашите деца. Услугите при децата са малко по-разнообразни в сравнение с тези на възрастните пациенти. Това е нормално, защото Касата изхожда от това, че хората, навършили 18 години, имат възможност сами да финансират част от потребностите си. Здравната каса поема 4 процедури при възрастни пациенти. При децата, тя поема 5 процедури. Всичките процедури са в рамките на една календарна година. Трябва да знаете, че все пак няма пълно финансово покриване. В повечето случаи пациентите са длъжни да доплащат определена сума за зъболекарските услуги.

Здравно осигурен ли съм?
Освен децата до 18 години също така и пациенти, който са здравно осигурени имат право да се възползват от стоматологичния пакет на здравната каса. Всички работещи на трудов договор и самоосигуряващи се спадат в тази категория. Всеки зъболекар преди да започне да извършва някаква процедура при пациент е препоръчително да провери, дали пациентът е здравно осигурен. Това става чрез сайта на НАП, където се въвежда ЕГН. Услугата е безплатна и достъпна за всички. За проверка натиснете тук.

Защо е важна здравната книжка?
Всеки пациент, който иска да се възползва от стоматологичния пакет на здравната каса може да го направи чрез своята здравна книжка. Тя представлява нещо като ‘‘зъболекарска‘‘ лична карта. В нея се отбелязват всички процедури, които един зъболекар извършва. Тя съдържа информация за ЕГН-то на един пациент и има собствен номер. Чрез тези данни един зъболекар след това извършва отчитане на своята дейност, за да може да получи своето заслужено заплащане от здравната каса. Всеки пациент може да си получи здравната книжка от своя личен лекар. В случай, че пациентът я е загубил, тогава той трябва да отиде в здравната каса за издаване на нова.

Кои услуги покрива здравната каса при децата?
Здравната каса поема при деца до 18 година 5 манипулации в рамките на една календарна година. Те се регистрират в здравната книжка на всяко дете. Тези манипулации са:

– еднократен преглед в рамките календарната година

– поставянето на пломби

– изваждането на зъби

– кореново лечение (вадене на нерв).

Предимството на децата пред възрастните пациенти е в това, че при тях може да се проведе това кореново лечение. При децата може да се изисква единствено доплащане от 1,2 лв. само за преглед. Според здравната каса един зъболекар не трябва да изисква доплащане от родителите на едно дете за манипулациите, които е извършил. Все пак всеки доктор сам си решава.

Как става отчитането на услугата при децата?
Всички манипулации, които се извършват на едно дете трябва да се регистрират в неговата здравна книжка. Родителите могат да присъстват, може и да не присъстват в зъболекарския кабинет. Всичко зависи от възрастта на детето. Може техен упълномощен представител или друг роднина да бъде там. Ако детето е по-самостоятелно, тогава може и само да идва.

Моят съвет е едно дете да бъде за първи път заведено на зъболекар в колкото се може по-ранна възраст. Това може да е след третата или четвъртата година.

Ако родителите не са доволни от зъболекаря на детето си?
Всеки родител е в правото си да води своето дете при различен зъболекар. Зъболекарите не са като личните лекари. Ако родителите на детето не са доволни от лекуващия зъболекар, който например е поставил някаква пломба и искат друг доктор да смени пломбата, тогава се налага ново заплащане на новото място. Двама зъболекари нямат право да лекуват един и същ зъб по здравната каса в рамките на една и съща календарна година.

Какво покрива и не покрива здравната каса при възрастни хора?
Здравната каса поема при пациентите над 18 години само 4 манипулации пак в рамките на една календарна година. Тези манипулации са:

– еднократен преглед – в случай, че пациентът реши да потърси услугите на друг доктор, тогава новият преглед трябва да бъде заплатен.

– поставяне на пломби;

– изваждане на зъби.

Кореновото лечение (вадене на нерв) не се поема от здравната каса .

Какво доплаща при посещение при зъболекаря при възрастни хора по здравна каса?
За съжаление нашата здравна каса не разполага с много голям бюджет и не поема чак толкова много манипулации. Все пак този пакет не е лош като услуги. Това, което трябва да се знае е, че пациентите са длъжни да доплащат за извършените услуги.

При лицата над 18 години се доплаща 1,2 лв. за преглед, за пломба и за изваждане на зъб се доплаща по 4 лв. Пломбата, която се покрива от здравната каса бива 2 вида – черна (амалгамена) и бяла (химио-композит). В случай, че един пациент иска по-качествена пломба, тогава заплащането може да бъде по-голямо, в зависимост от качеството на материалите с които разполага доктора.

И тук също важи правилото – двама зъболекари нямат право да лекуват един и същ зъб по здравната каса в рамките на една и съща календарна.

От съвсем скоро вече здравната каса покрива и изработването на протези (чейнета), но само и единствено при пациенти между 65-69 годишна възраст. Те също трябва да бъдат регистрирани в здравната книжка на пациента.

Само един зъболекар ли може/трябва да ни лекува?
Всеки пациент има право да си избира своя зъболекар. Зъболекарите на са като личните лекари. Един пациент не е длъжен да посещава само един колега. Така например един зъболекар може да проведе профилактичен преглед без да извършва някаква манипулация. След време, в случай, че има някакъв проблем втори зъболекар може да извади зъб, а трети пък да постави пломба, ако естествено не се превишава лимита на услугите на здравната каса. Смяна на един колега е допустима, ако пациентът не е доволен от качеството на някоя услуга, ако има нужда от по-скорошно извършване на определена манипулация, но лекуващия доктор е зает и не може да поеме дадения случай и в случай, когато докторът отсъства от града.

Мога ли да прехвърля неизползваното по здравна каса за догодина?
Броят на услугите в стоматологичния пакет от здравната каса е точно фиксиран в рамките само на една календарна година. Ако един пациент има нужда от тези манипулации, тогава е препоръчително те да бъдат използвани за този период. Ако се пропусне нещо или ако пациент не използва услугите на своя зъболекар, тогава манипулациите не се прехвърлят за следващата календарна година.

Не съм бил изчерпателен?
Ако имате въпроси , ако ви е нужна консултация за услугите, които ви се полагат или за начин на лечение, винаги може да се обърнете към мен, готов съм да помогна.