СТОМАТОЛОГИЧНА КЛИНИКА DENT LEADERS

Пон - Пет : 9:00 - 20:00

Лечение с йонофореза в денталната медицина!!!

Електрическият ток се използва в денталната медицина за диагностика, обезболяване и лечение, както на заболяванията на зъбите, така също и на пародонтални и лигавични заболявания.

Лекарствената електрофореза представлява лечебен метод, при който се съчетават електрически ток и лекарствени вещества. Добрите клинични резултати, получени при приложение на лекарствената електрофореза в комплексното лечение на много заболявания, обясняват големия интерес към метода.

Комплексното действие на двата фактора-фармакологичната активност на лекарственото средство и физическата активност на електрическия ток, обуславят сложни физико-химични и биологични процеси в организма, водещи до терапевтичния ефект на лекарствената електрофореза.

С постоянен електрически ток може не само да се въвеждат, но и да се извеждат от тъканите лекарствени средства и други електрически заредени или адсорбирани вещества. Този метод се нарича електроелиминация.

Индикации за провеждане

Лекарствената електрофореза намира приложение в комплексното лечение на голяма част от денталните заболявания. За профилактика на кариеса, при остри и хронични периодонтити, пародонтопатии, тригеминални невралгии, неврити и глосалгии, артрити на темпоро-мандибуларната става, при цикатрикси, при хиперестезии на твърдите зъбни тъкани, при пародонтални и лигавични промени.

Йонофоретичната проницаемост на кожата и лигавицата за различните участъци на тялото е различна. Това се обяснява с различния тъканен строеж-количеството на потни, мастни жлези, състоянието на епителя, на подлежащата съединителна тъкан, кръвооросяването. При възрастни хора йонофоретичната проницаемост на кожата е значително понижена. Йонофоретичната проницаемост на лигавицата е проучена по отношение на витамин С, Р, катехин, йод. Доказани са по-големите йонофоретични възможности на лигавицата в сравнение с тези на кожата.

Контраиндикации за провеждане на лекарствена йонофореза са:

Гнойни възпалителни процеси;
Пациенти, с непоносимост към дадено лекарствено средство;
Пациенти, неподходящи за лечение с постоянни токове.

Включването на болния към електрическата верига става чрез приложението на електроди, които по големина и форма са съобразени с местоположението им. При лекарствената йонофореза се прилагат малки дози галваничен ток. Галваничният ток с малка сила като слаб дразнител създава условия за използване на малки дози от лекарственото средство. Образува се депо чрез бавно и постепенно постъпване на медикамента в организма и бавното му излъчване. Въведени с електрически ток, лекарствените вещества са електрически активни, и в полето на тока влизат в контакт с електрически активните тъкани и вътреклетъчни елементи.

Факторите, от които зависи терапевтичния ефект на йонофорезата са:

Концентрация на разтвора с медикамента;
Количеството на въведения медикамент;
Време на задържане в организма;
Физиологичното действие на тока;
Механизма на въздействие на медикамента.

Медикаменти, прилагащи се при различни показателни състояния:

За профилактиката на кариеса се прилага електрофореза на флуор и калций;
При остри периодонтити-новокаин, лидокаин;
При хронични периодонтити-йод, протеолитични ферменти, антибиотици, сулфонамиди;
При пародонтопатии-витамини C, P, B1, B2, E, PP, калций, алое, новокаин;
При тригеминална невралгия-новокаин, лидокаин;
При неврити и глосалгии-нивалин, витамин В1, новокаин;
При артрити на темпоро-мандибуларната става-новокаин, йод;
При цикатрикси-йод;
При хиперестезии на твърдите зъбни тъкани-витамин В1, дикаин, флуор.